Corocznie, począwszy od roku 1953, Instytut Fizyki UMCS oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego i Lubelskie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe organizują Pokazy z Fizyki. Prowadzą je wykładowcy i asystenci pracujący w Instytucie Fizyki.
Nasi uczniowie i w tym roku wyjechali na te naukową imprezę. Program pokazów obejmował ciekawe zagadnienia i doświadczenia z fizyki zabawek, fizyki latania, światła i naszej błękitnej planety - Ziemi.
Można było między innymi zbadać siłę ciągu, siłę nośną, zachowanie powietrza w tunelu aerodynamicznym, zweryfikować prawo Bernoulli’ego, dowiedzieć się jak działa dron, karabin pneumatyczny, światłowód, endoskop, kiedy powstaje wir wodny, ruchomy piasek, cyklon, trzęsienie Ziemi, chmury, tęcza, efekt stroboskopowy. Prowadzący podpowiadali jak zrobić najprostszy kalejdoskop, łódkę z metalowej puszki z własnym napędem odrzutowym, jak wyjąć z pudełka to, czego pozornie nie ma. Wiele wątpliwości zostało rozwianych, np. czy woda może wrzeć w temperaturze 20oC, czy można podpalić zapałkę na odległość za pomocą światła, czy bańka mydlana może mieć inny kształt niż kulisty lub czy miraż powstaje tylko na pustyni.
Pokazy adresowane są do wszystkich zainteresowanych fizyką, także do Ciebie. Jedź w przyszłym roku. Warto!
{gallery}pokazy18{/gallery}