Pokazy chemiczne - Wydział Chemii UMCS

            W dniu 12 marca 2024 roku uczestniczyliśmy w Pokazach chemicznych organizowanych przez Wydział Chemii UMCS w Lublinie. Dzięki przeprowadzonym eksperymentom uzyskaliśmy odpowiedzi na wiele pytań, chociażby dlaczego sód należy przechowywać w nafcie, jakiej substancji imitującej krew używa się na planach filmowych, dlaczego nie wolno trzymać środków chemicznych w pojemnikach po substancjach spożywczych, co to jest bawełna strzelnicza, jak zrobić oślepiającą lampkę chemiczną, jak działa silnik odrzutowy, jaki gaz potrafi „szczekać”.

A kolorami można było bawić się na rożne sposoby. Do doświadczeń używano więc oprócz dobrze znanej nam fenoloftaleiny innych wskaźników o ciekawych nazwach - czerwień Kongo, błękit Nilu. Z ich pomocą w niezwykle barwny sposób można było zidentyfikować substancje, które na pierwszy rzut oka wyglądały tak samo. I dlatego Igor z klasy VIII został asystentem i ekspertem od barw. W obecności kwasu czystą czerwień zamienił w głęboki granat.

Bardzo ciekawy był eksperyment, w  którym za każdym wstrząśnięciem kolby substancja w niej zawarta zmieniała kolor. Nie zabrakło też wybuchowych czarodziejskich pantofelków, dymiącej kolby, latających puszek i… komarów.

Za rok zapraszany na kolejną taką lekcję chemii! Warto!

Autor tekstu: Mariola Pietrzak

Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzostówce

Brzostówka 88
lubelskie
21-107 Serniki

Email: brzostowka.szkola(at)wp.pl
Telefon: 81 851 06 34

http://www.spbrzostowka.pl