Uroczystości Obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości

W dniu 16 września 2018 roku miały miejsce główne uroczystości obchodów 100 Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. W rejonie walk powstańczych w Brzostówce, które miały miejsce 20 stycznia 1864 roku postawiony został okazały kamienny obelisk i nowy krzyż. Miało to na celu okazanie hołdu i znaku pamięci o poległych i rannych w boju o wolność naszej Ojczyzny. Powstańcy z oddziału Ćwieków z poświęceniem życia walczyli, abyśmy my dziś mogli cieszyć się wolnością.

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą Dziękczynną sprawowaną przez ks. Marka Antonowicza - proboszcza parafii Brzostówka oraz ks. kan. Mirosława Łysko - proboszcza parfii Serniki w intencji odzyskania przez Polskę niepodległości, uświetnioną obecnością pocztów sztandarowych szkół i Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy Serniki, grupy rekonstrukcji historycznej Powstańców Ćwieków, grupy rekonstrukcji historycznej z Dęblina oraz zespołu Brzostowiacy. Po zakończonej mszy świętej pan Stanisław Marzęda - Wójt Gminy Serniki wystąpił z krótkim przemówieniem. Następnie uczniowie naszej szkoły przygotowani pod kierunkiem pani dyrektor Małgorzaty Krzewskiej i pana Adama Krzewskiego przedstawili nam krótką, podniosłą i wzruszającą część artystyczną. Poczet sztandarowy naszej szkoły wystąpił pod opieką pań: Danuty Dziubickiej i Teresy Lejkowskiej.

Na uroczystości pojawili się również zaproszeni goście: przedstawiciele władz państwowych, samorządowych, dyrektorzy szkół, pracownicy Urzędu Gminy oraz mieszkańcy Gminy Serniki.

Po Mszy Świętej uczestnicy uroczystości udali się w rejon postawionego pomnika, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie, poświęcenie obeliska oraz złożenie wieńców i kwiatów na miejscu pamięci.

Zaproszeni goście wystąpili ze swoimi przesłaniami do zgromadzonych, a grupa rekonstrukcyjna zaprezentowała historyczny montaż słowno-muzyczny. Nie obyło się również bez podniosłej salwy honorowej i odśpiewania hymnu państwowego.

Była to niesamowita lekcja patriotyzmu, która na długo zostanie w naszej pamięci, podobnie jak historia bohatersko walczących powstańców z oddziału Ćwieków.

 


Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Brzostówce

Brzostówka 88
lubelskie
21-107 Serniki

Email: brzostowka.szkola(at)wp.pl
Telefon: 81 851 06 34

http://www.spbrzostowka.pl